Jak se správně připravit na TSP?
Hlavní strana Osobní růst Myšlení Jak se správně připravit na TSP?

Jak se správně připravit na TSP?

Email Tisk
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Tak jako každý rok, desetitisíce maturantů řeší výběr vysoké školy. Volba spousty z nich padne na Masarykovu univerzitu v Brně. V první řadě to pro drtivou většinu z nich znamená, že budou muset projít přijímacími zkouškami, které se více či méně skládají z Testů studijních předpokladů (zkráceně TSP).

TSP – strašák Masarykovy univerzity

TSP si kladou za cíl testovat schopnosti uchazečů studovat na vysoké škole. Samotný test obsahuje 60 otázek rozdělených do 6 oddílů. Těmito oddíly jsou verbální myšlení, numerické myšlení, prostorová představivost, analytické myšlení, kulturní přehled a kritické myšlení.

Každý z oddílů tedy testuje jinou složku intelektu. Kromě prostorové představivosti, která je dle nejnovějších poznatků vrozenou schopností, je možné se na všechny oddíly kvalitně připravit. Samotná příprava na jednotlivé oddíly však není jediným faktorem, který hraje roli v úspěšném zdolání tohoto testu. Pro spoustu uchazečů se totiž TSP stanou první zkušeností se standardizovaným a navíc 100 minutovým testem vůbec. Je tedy nesmírně důležité umět se po takto dlouhou dobu soustředit a odolávat stresu nejen v podobě posmrkujících, pokašlávajících nebo jinak nepříjemných spoluúčastníků.

Co se ale samotné přípravy týče, v úvahu přichází několik variant:

1. Samostudium

Na internetu je k dispozici obrovské množství materiálů zdarma, ať už se jedná o minulé varianty TSP, stránky věnující se problematice, či různá diskuzní fóra.

2. Online kurzy

K dispozici jsou uchazečům i různé online kurzy (ať už zdarma nebo placené), které poskytují větší či menší (nebo také žádnou) možnost interakce s lektorem.

3. Prezenční kurzy a individuální doučování

Na trhu existuje povícero vzdělávacích agentur, které každoročně vypisují prezenční kurzy. Prezenční kurzy jsou dražší, ovšem za svoje peníze dostanete v rámci představovaných variant přípravy nejvíce muziky.

Nejlepší zkušenosti všeobecně mají připravující se uchazeči s poslední představovanou možností. Ačkoliv je možné si na internetu dohledat i spousty negativních referencí (ovšem také stovky lidí s percentilem 100 – důvěřuj, ale prověřuj), nespornou výhodou prezenčních kurzů je možnost přímé konzultace příkladů s lektorem a skutečnost, že Vás tato forma (nebo spíše lektor) donutí se připravovat alespoň na jednotlivých lekcích.

Při výběru konkrétního kurzu si však dejte pozor na jeho kapacitu (obecně čím méně lidí, tím lépe) a pokud je to možné, tak i na osobu lektora. U některých agentur se totiž potkáte s lektorem, který byl ještě před rokem sám uchazečem a své jinak velmi kvalitní znalosti nebude umět v potřebné míře předat. Individuální doučování nebo doučování ve velmi malé skupině lidí je pak volbou zdaleka nejlepší, ale také nejdražší. Prezenční kurzy na TSP jsou proto cenově dostupnou alternativou. V poměru cena/výkon se pak jeví dobře i kombinace samostudia s cílenými individuálními lekcemi.

Ať už si vyberete jakkoliv, nepodceňte přípravu a začněte co nejdříve. Termín konání TSP se totiž blíží stejně jako maturita a povinnosti tak budou časem jenom přibývat.

Sdílet článek

Líbil se Vám článek? Ohodnoťte jej!