Dopisy Samovi - kniha, která zahřeje na duši
Hlavní strana Recenze a tipy Inspirující knihy Dopisy Samovi - kniha, která zahřeje na duši

Dopisy Samovi - kniha, která zahřeje na duši

Email Tisk
Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší 

hlavni

Co si musíme prožít, abychom mohli mluvit o štěstí? Kde máme v sobě najít sílu, která nás nenechá vzdát se ani v těch nejhorších podmínkách? A jak si užívat života se vším všudy, když už nám neslouží tělo? 'Štěstí je v mysli,' píše doktor Daniel Gottlieb svému vnukovi, jež odmalička trpí formou autismu.

Dopisy Samovi - kniha skládající se z dopisů, které ochrnutý dědeček píše od narození svému drahému vnukovi Samovi. Sam jako autista má problém s pohybem. Žije ve vlastním světě a pokud vše není, jak má být, trápí se. Zároveň poznává první odlišnosti ve srovnání se svými vrstevníky. "Same," píše dědeček, "chci, abys věděl, že být jiný není problém. Prostě jsi jiný. Problém ale je, cítit se jiný. Když se cítíš být jiný, může tento pocit skutečně změnit tvůj pohled na svět."

Kniha laskavou formou ukazuje opravdové hodnoty...

Dědeček, uznáváný psycholog Daniel Gottlieb ví, o čem mluví. Je již skoro 30 let na vozíku s poraněnou míchou. Jediné citlivé místo je pravý palec, kterým vnímá svět. A ještě jeho emoce, jenž jsou vodítkem k jeho srdci. A právě to se snaží předat Samovi - práci s emocemi, s bolestí a odmítnutím, s prožíváním lásky i vědomí sebe samého. Svým vyprávěním předává vnukovi poselství o lásce, ztrátě i darech života. Nejde však o žádné poučování - dopisy jsou psány s tou největší láskou a svá duchovní tajemství odkrývají na omylech, studu a strachu samotného dědečka. Neboť všichni jsme z masa a kostí, všichni se radujeme, vztekáme i pláčeme.

"Věřil bys, Same, že většina mladých lidí si pod štěstím představuje úspěch, výbornou kariéru, peníze a moc? Nikdo z nich nemluvil o lásce, dětech, vztazích, manželství, společnosti nebo přátelích. V duchu jsem se ptal - až toho všeho dosáhnete, jak na tom bude vaše duše? Opravdový úspěch je najít toho, koho milujeme a vnímat tu lásku každým pórem svého těla. A zítra ho milujte ještě víc. A další den mějte rádi dalšího člověka, a tak den za dnem zvětšujte počet lidí, které máte rádi."
"Same, nikoliv bohatství, prestiž a majetek, ale povinnost dospělého každý den někoho milovat o něco víc, než jsi ho miloval včera. To je štěstí..."

Kniha Dopisy Samovi se ihned stala veleúspěšnou nejen doma ve Spojených Státech. Prostá vyprávění s neobyčejnou moudrostí dojímá lidi na celém světě. Autor navíc veškeré honoráře poukazuje fondu na podporu léčby autismu Cure Autism Now a dalším organizacím zabývajícím se zdravím dětí.
Daniel Gottlieb - Dopisy Samovi, vydalo nakladatelství BETA, 2008

Lucie Van Koten
autorka píše vlastní blog Život podle Lucie 

Sdílet článek

Líbil se Vám článek? Ohodnoťte jej!