Chcete být úspěšní? Buďte vytrvalí!
Hlavní strana Osobní růst Úspěch Chcete být úspěšní? Buďte vytrvalí!

Chcete být úspěšní? Buďte vytrvalí!

Email Tisk
Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 

hlKaždý z nás chce být úspěšný. Málokdo je však schopen pro to udělat něco více. Většině z nás chybí pevné nasazení. Přitom opravdového úspěchu dosáhnou pouze ti, kdo jsou ve své činnosti vytrvalí a houževnatí. Lze se těmto vlastnostem vůbec naučit? Co pro to můžeme udělat?

Vytrvalost jako základní předpoklad úspěchu!

Většina z nás svůj neúspěch přičítá smůle, nebo malému talentu. Případně špatným podmínkám. Jsou i lidé, kteří se budou vymlouvat na nedostatek peněz a času. Někteří  vidí velké překážky a předem rezignují. Často se příliš bojíme selhání a neúspěchu. Naše nedostatky a chyby by nás však neměli odradit od vytrvalého úsilí dosáhnout svého vysněného cíle. Skvělý postoj k vlastním chybám měl Thomas A. Edison, který je známý svým výrokem: "Neselhal jsem 10 000krát! Našel jsem prostě 10 000 způsobů, které nefungují."

Co je rozhodující faktor úspěchu? Je to genialita? Moudrost? Zkušenost? Odvaha?  Důležité jsou určitě všechny vyjmenované faktory. Osobně jsem však čím dál více přesvědčen, že právě vytrvalost je rozhodujícím kritériem pro úspěšné dosažení cíle. Můj předpoklad potvrzuje i výrok Benjamina Disraeliho: "Tajemství úspěchu je účelná vytrvalost."

Co je vytrvalost a jak se projevuje?

Vytrvalost je rozhodnutí. Vědomé rozhodnutí pokračovat v určité činnosti, i když se nám nechce. Když nemáme náladu, když se nám nedaří. Výsledek naší činnosti se často nevyvíjí podle našich představ. Úspěch nepřichází hned. Věci se můžou vyvíjet jinak, než jsme předpokládali. Vytrvalost je tedy i trpělivost. Trpělivost s danou situací. Trpěliví musíme být často i sami k sobě.
Být vytrvalý znamená být pilný. Newt Ginrich říká: "Vytrvalost je především tvrdá práce, kterou vykonáváte poté, co jste se už jinou prací unavili."

Lze se naučit být vytrvalý?

Jak již bylo řečeno, vytrvalost je rozhodnutí. Naše rozhodnutí vytrvat v dané činnosti ovlivňujeme pouze my sami. Takže snaha o vytrvalost je vlastně boj, který vedeme sami se sebou a svou leností, případně nechutí. Vytrvalosti se lze naučit. Musíme však dokázat přijmout i neúspěch a začít zase znovu. Teprve ono trpělivé znovu a znovu začínání z nás dělá vytrvalé bojovníky.

Vytrvalost je jako sval. Pokud ji budeme cvičit, bude růst. Můžeme ji trénovat na malých věcech. Ideální je, začít tím, že se budeme snažit dokončovat i různé drobnosti, které rozděláme přes den. Známe rčení: "Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek" nám dá jedině za pravdu.

Vytrvalost je o sebedisciplíně. O schopnosti motivovat sám sebe i pro úkoly, které nepatří zrovna mezi mé oblíbené. Tohle je samo o sobě dost těžký úkol a velké téma, které by bylo na samostatný článek. Nicméně jsem přemýšlel, zda existuje nějaký jednoduchý způsob, jak se stát více vytrvalým. Napadlo mě, zda by nešlo kreativně využít našich špatných vlastností.

Hledal jsem totiž ve slovníku význam slova vytrvalost a zaujalo mě, že synonyma ke slovu vytrvalost jsou třeba i zarytost, neústupnost a tvrdošíjnost. Často jsme zbytečně tvrdohlaví a neústupní v různých malichernostech. Co takhle využít tuto negativní vlastnost, jako nástroj při naší cestě za vytrvalostí? Nasměrovat svoji tvrdohlavost na dokončení nepříjemných úkolů, místo věnování se nepodstatným zbytečnostem?

Pro vytrvalost je totiž dobrá určitá zarputilost. Nebojím se říci až tvrdohlavost berana. Tvrdohlavost může být přínosná, pokud nám pomůže, dokončit rozdělanou práci, či překonat různé překážky.
Uvedený příklad, kdy vědomě využíváme tvrdohlavosti pro vytrvalost, může být vzorem, jak efektivně transformovat svoji osobnost. Myslím si, že při troše kreativity najdeme spoustu dalších možností, jak využívat své špatné vlastnosti k dobrým cílům. Vždy jde o to, pochopit sám sebe a umět sám se sebou tak trochu manipulovat.

Vytrvalost tedy není výsadou privilegovaných, ale schopností, kterou se může při trochu tréninku naučit každý z nás.

Tomáš Krahulec

Podobné články:

Strach - pocit nad kterým můžeme zvítězit!
Opravdový odpočinek není zahálka!

Sdílet článek

Líbil se Vám článek? Ohodnoťte jej!