Opravdový odpočinek není zahálka!
Hlavní strana Osobní růst Inspirující příběhy Opravdový odpočinek není zahálka!

Opravdový odpočinek není zahálka!

Email Tisk
Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

01 V dnešním uspěchaném světě jsou výkony na prvním místě. Není se tedy čemu divit, když většina lidí zastává názor, že odpočinek je luxus, který si nemůžou dovolit. Setkat se však můžeme i s jedinci, pro které je odpočinek znak lenosti. Tito lidé považují relaxaci za ztrátu času. Měli bychom si však uvědomit, že je to právě správný odpočinek, který velkou mírou ovlivňuje efektivitu naší práce.

Jednou jsem četl příběh, který velmi pěkně ukazuje, jak kvalita a způsob odpočinku ovlivňuje naše pracovní výkony. Příběh se pokusím převyprávět vlastními slovy.

Byli jednou dva statní dřevorubci. Protože byli oba dva velmi soutěživí, tak se vsadili, kdo pokácí více stromů za jeden den. Jak řekli, tak učinili. Následující den se setkali v lese a začali kácet stromy.
Způsob jakým pracovali se však velmi lišil. První dřevorubec nepřestával pracovat. Kácel jeden strom za druhým téměř bez oddechu. Druhý dřevorubec pracoval rozvážně a často odpočíval. Téměř to vypadalo, že sázku vzdal.
Navečer se dali do sčítání pokácených stromů. Jaké bylo však nemilé překvapení prvního dřevorubce, když zjistil, že i přes svou úmornou snahu pokácel méně stromů, než jeho kolega! Nedokázal si to nijak vysvětlit. "To mi teda řekni, jak je možné, že jsi pokácel více stromů než já, když jsi téměř pořád odpočíval?" tázal se první dřevorubec svého druha. "Máš pravdu, že jsem často odpočíval, nevšiml sis však,  že při každém odpočinku brousím svoji sekeru" odpověděl druhý dřevorubec.

Příběh mě vede k zamyšlení, že odpočinek je snaha aktivně regenerovat síly. Pro každého z nás je však vhodný jiný typ regenerace. Pro člověka, který pracuje fyzicky bude ideálním odpočinkem třeba četba oblíbené knihy. Naopak lidé, kteří pracují převážně v kanceláři u počítače si nejvíce odpočinou libovolnou pohybovou aktivitou. Chvíle klidu v tichosti a samotě jistě ocení lidé, kteří pracují ve službách, kde je zapotřebí hodně komunikace. Takhle bychom mohli pokračovat.

Není odpočinek, jako odpočinek...

Odpočívat neznamená nedělat vůbec nic. Je třeba se zabývat jiným typem činností, než které provádíme v práci. Pro naši celkovou pohodu, kondici a duševní zdraví je důležitá pestrost činností a jejich vyváženost. Musíme si uvědomit, že aktivní odpočinek je vlastně ono pomyslné broušení sekery, díky kterému jsme pak aktivnější a efektivnější. Aktivní odpočinek nás nabíjí, dělá nám radost a povzbuzuje nás k další práci.

Pasivním sledováním a přepínáním televizních kanálů si příliš neodpočineme. Z takto stráveného, či spíše promarněného času nejspíš nebudeme mít ani nejlepší pocity.
Úplně něco jiného může být vybrat si konkrétní film a na něj se podívat třeba s přáteli. Zdánlivě může jít o stejnou činnost. Z vlastní zkušenosti však vím, že když si člověk pro odpočinek vyhradí určitý čas, naplánuje ho a dá mu určitou formu, tak se cítí mnohem lépe. Důležitá je tedy určitá cílenost a zaměření.

Jak aktivně odpočíváte? Co považujete při odpočinku za důležité? O své názory a postoje se můžete podělit níže v komentářích.

Tomáš Krahulec

Podobné články:

Dohání vás vánoce k šílenství?
Strach je pocit, nad kterým můžeme zvítězit!

Chcete být úspěšní? Buďte vytrvalí!

Sdílet článek

Líbil se Vám článek? Ohodnoťte jej!